اسلحه کلاشنیکف

آشنایی با محبوبترین اسلحه قرن کلاشنیکف

اسلحه ای کی چهل و هفت مشهور به کلاشنیکف مشهورترین اسلحه قرن است. اما از کجا و چگونه این اسلحه بین افراد جهان شهرت و محبوبیت رسید. بعد از جنگ جهانی دوم و مشکلات اسلحه ها در درگیری های مختلف مثل گیر کردن ، مثل عدم کار کردن در شرایط بحرانی و یا کار نکردن اسلحه ها در شرایط بارانی و مرطوب افراد متخصص جهان در زمینه ساخت سلاح شروع به ساخت اسلحه ای جدید کردند. مسلسل ای کی چهل و هفت یا کلاشنیکف توسط سرهنگ میخاییل کلاشنیکف ساخته شد. در سال 1947 کلاشنیکف رونمایی شد و به جهان معرفی شد. کلاشنیکف حاصل یک مسابقه طراحی اسلحه بود که در آن ویژگی های سادگی ، موثر بودن و استفاده آسون بخشی از اون بود و در نهایت کلاشنیکف تمام این ویژگی ها را داشت.

بدون شک ، کلاشنیکف یکی از تأثیرگذارترین اختراعات تاریخ بشر بوده است. کلاشنیکف یکی از انواع سلاح که تأثیر به سزایی در تاریخ این قرن داشته و با توجه به برخی آمار و ارقام موجود، بیش‌ترین تعداد اسلحه ساخته‌شده در جهان مسلسل کلاشنیکف است، . کلاشینکف، در زمره اسلحه‌هایی قرار دارد که برای کم‌تر کسی ناشناخته است. کلاشنیکف، اسلحه قرن نام ‌گرفته و بعد از گذشت بیش از نیم‌قرن از ساخت آن، هنوز هم تولید آن ادامه دارد. این اسلحه بیش از هر سلاح دیگری ، توسط ارتش‌های  دنیا مورد استفاده قرار گرفته و تنها اسلحه ای است که در تمام نقاط جنگی جهان پیدا می شود.

در ده 1950 بسیاری از مقامات سطح بالای نظامی جهان کلاشنیکف را مسخره می کردند. اما در واقع این یک آغاز وصف ناپذیر برای کلاشنیکف بود. و این اتفاق تا جایی پیش رفت که کلاشنیکف به شناخته ترین اسلحه قرن تبدیل شد.

اسلحه ای کی چهل و هفت یا کلاشنیکف را می توان نماد خیلی چیزها دانست – ماشین کشتار ، نماد فرهنگ پاپ و پرشمارترین و اثر گذار ترین سلاح نیم قرن گذشته. ویژگی های مسلسل کلاشنیکف به گونه ای بود که بزودی سراسر جهان به دست همه افراد رسید. از دولت های و ارتشهای مختلف جهان گرفته تا گروه های کوچک و متمرکز با برنامه مختلف و منظم. سهولت استفاده ، هزینه ، قابلیت اطمینان و دسترسی به مهمات و راحتی و در دسترس بودن باعث شده این اسلحه بین همه ی افراد شده است. سهل الوصول بودن و راحتی کار با کلاشنیکف باعث شده است  که حتی افراد فقیر ، کوتاه قد  ، کم تحرک ، بی سواد و افراد آموزش ندیده قادر به استفاده از این سلاح و  استفاده از عملکرد آنها باشند.

امروزه ، کلاشنیکف تقریباً همه جا است ، و اساساً قوانین جنگ مدرن را بازنویسی کرده است ، و به باند مبارزان با مهارت و با منابع کمی دیگر ، قدرت تحقق و شکست برخی از بهترین ارتشهای جهان را می دهد. کلاشنیکف اسلحه دهه 50 است  ، و همچنان ، اسلحه همه  افراد ، موفقیت و مصیبت ها بود – که مطمئناً تا قرن 21 ادامه خواهد یافت.

کشورهای مختلف ، متحدان و رقبا کشور روسیه محل تولد کلاشنیکف ، همگی بر اساس استاندارهای كلاشینكف اسلحه  های مختلفی ساخته اند ، و نمونهای از انواع محلی کلاشنیکف  را تولید می كنند كه تاکنون این تولیدات به بازارهای مختلف می رسد. در تصویر زیر می توانید انواع مختلف کلاشنیکف رو مشاهده بفرمایید.

انواع مدلهای اسلحه ی کلاشنیکف

نکته‌ای که کلاشنیکف را بی‌نظیر نموده، اصیل بودن آن نیست؛ در واقع، کلاشنیکف ادغامی از سلاح‌هایی دیگری‌ است که پیش از آن وجود داشته‌اند. مکانیزم ماشه، ضامن، تغذیه گلوله و مسلح نمودن با گاز در این اسلحه، دقیقاً از سلاح‌های دیگر قرض گرفته شده است؛ اما این مشخصه‌ها، به‌واسطه پلتفرمی با هم ترکیب شده‌اند که دوام باورنکردنی، قابلیت اطمینان بسیار بالا و هزینه ساخت بسیار پایینی برای اسلحه به همراه داشته است.

نسخه های اولیه کلاشنیکف شامل گیرنده – بدنه اصلی سلاح ،- ساخته شده از یک بلوک از فولاد جامد که برش خورده بود ، می شد و توسط کارگران خط مونتاژ به شکل حفر می شد. روسیه بعد از 10سال کار این سلاح  درك كرد كه چگونه گیرنده ای را طراحی كند كه بتواند با ماشین تمبر شود ، این امر باعث می شود اسلحه ای سبک تر شود و هزینه کار و مواد اولیه را کاهش دهد. تا سال 1959 ، AKM با فلز تمیز جایگزین نسل اول کلاشنیکف شد و به زودی تبدیل به گسترده ترین نسخه تفنگ شد.

اسلحه کلاشنیکف