فواید نظم و انضباط

فواید نظم و انضباط

بشر در طول زندگی خود ، فواید زیادی را از اجرای نظم در جنبه های فردی و عرصه های اجتماعی تجربه کرده است. ولی در این عصر ، این تجربه اندوزی مضاعف شده و هرچه بیشتر پیش می رود ، با موارد بیشتری از آن آشنا می شود و همین توجه او به این منافع حتمی و فراوان نظم است که باعث شده او کمر همت بسته و در حاکم کردن نظم و انضباظ علاقمندتر اقدام کند و برای بهره مند شدن از آنها ، دائما و پر تلاش برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت تدارک بببند و پیش بینی های لازم را بنماید و اکنون جا دارد که ما نیز در وسع خودبه برخی از موانع ، در دو بعد فردی و اجتماعی اشاره داشته باشیم.

الف – نمودها و آثار نظم در افراد

1- صرفه جویی در وقت و استفاده بهینه از آن

بهترین و عمده ترین ثمره نظم ، بهره مندی از پربهاترین سرمایه ما ، یعنی عمر و وقت است.نظم و برنامه به انسان این امکان را می دهد که فرصت ها را شکار کند ، فرصت هایی که در غیر حکومت نظم ،به خاطر وقت نشناسی و تسامح از اختیار انسان خارج می شوند. برخی با دقت فراوان ، برای ساعات و حتی سالهای عمر خود برنامه دارند و هرکاری را در زمان مقرر انجام می دهند و حتی کارهای بزرگی را در فرصت های کواتاه ، اما مستمر و قانونمند به سرانجام رسانده اند.

کم نیستند کسانی که کارهای عظیمی مثل تسلط بر چندین زبان ، اختراعات مختلفی را به انجام رسانده اند با اختصاص وقت کوتاهی در روز ، ولو در راه رفت و برگشت به محل کار به سرانجام رسانده اند.

2- دوری از روحیه شک ، دمدمی مزاج بودن و بلاتکلیفی

در زندگی سازمان یافته و با انضباط که در راستای هدفی روشن و جدی و یا اهدافی طبقه بندی شده است ، انسان کمتر دچار تردید و دودلی می شود و سریع جاده های انحرافی را می شناسد و تصمیمات مقتضی را می گیرد. اما کسانی که زندگی بی سرو سامانی دارند و به سوی هدفی جدی و مشخص ، زندگی خود را سازماندهی نکرده اند ، با مواجه شدن با برخی رخدادها ر منافع ، لذت ها و آزمندی ها در مقاطع مختلف زندگی دچار شک و تردید و روحیه دمدمی مزاجی می شونذ و گاهی شدت و استمرار این وضع باعث حالتی بیمار گونه در آنها می شود : به طوری که در انجام بسیاری از کارها ، وسواس و دودلی به خرج می دهند.

3- تقویت اراده

اراده و نظم در یکدیگر تاثیر متقابل دارند. حکومت نظم در زندگی ، نمودی از اراده قوی در فرد است. بدین معنی که شکل گیری نظم در زندگی فرد ، از اراده قوی او بوده است. ولی نظم نیز به نوبه خود در اراده افراد تاثیر مثبت دارد ، چون اولا نظمی که از روی برنامه حساب شده ای باشد ، انسان را از بلا تکلیفی ، دودلی و دمدمی مزاج بودن که از آفات اراده است ، دور می سازد و ثانیا اجرای نظم و مشاهده ثمرات آن ، باعث پدید آمدن یک حالت خوشایند در انسان می شود و آن امر باعث شوق و انگیزه بیشتر برای انجام امور منظم می گردد و در نتیجه اراده نسبت به آن امور تقویت خواهد شد.

4- تقویت اراده

بوفون دروازبان تیم یوونتوس می گوید : « اگر استعداد و هوش، با نظم و ترتیب همراه نشود ، سه چهارم نیرو ، اثر خود را از دست می دهد »

تمرکز مستمر با برنامه ریزی متناسب با ذوق فرد و رعایت ترتیب ها و اولویت ها و ادا کردن حق تمام مراحل کار و تجربه اندوختن و یادگیری و عادت های بسیار مفید که از این فعالیتهای منظم به دست می آورد ، باعث می شود که ذهن ، هوش و قوای دماغی فرد به خطا نرود و در نتیجه نرود و در نتیجه سریعا قریحه و استعدادش شکوفا شود.

از این روست که سفارش می کنند که فرد باید تحت نظر استادانی و مربیانی قرار گیرد که کاردان و مجرب بوده و بتوانند برای شاگردان خود ، بسته به ذوق آنان ، برنامه ریزی مناسب داشته باشند ، چرا که سازماندهی و برنامه استاد سریعا استعداد شاگرد را به منصه ظهور می رساند و زمینه ابتکار ، خلاقیت های هنری و فرهنگی و . . . را در وی فراهم می سازد.

تجربه نشان داده که بی نظمی ، در فعالیتهای حرکتی و هوشی و عاطفی تاثیر منفی دارد ، بویژه در دوران بلوغ که نتایج آن به صورت حاد تری ظاهر می شود.

5- تقویت ذهن و موفقیت در یادگیری

یکی از ثمرات مهم نظم ، تقویت ذهن و ضابظه مند شدن اندوخته ها و موفقیت در یادگیری است. برای این امر ، انسان باید از همان اوایل کودکی ، مسائل را با نظم خاصی در ذهن خویش جای دهد و آموزش خواندن برای درک معنای دقیق مطالب به طور منظم باید از سالهای اول مدرسه شروع شود و تا پایان دوران مدرسه ادامه یابد. کودک باید تکالیفش را به طور منظم در دفتر بنویسد و در حل مسائل دقت نماید تا توانایی ذهنی و فکری او فزونی یابد و به تفکر مداوم و منظم عادت کند.

6- پرهیز از اهمال کاری

اهمال کاری چیزی است که نظم ، باعث پرهیز از آن می شود. اهمال کاری ، یعنی کارهای معینی که تشخیص داده شده در موعد مقرر انجام گیرد ، به علل غیر منطقی انجام نشود و یا انجام آن به بعد موکول گردد و کار امروز به فردا انداخته شود.

اما در اعمال انضباطی ، فرد منضبط برای انجام کارهای خود وقت معینی را در نظر گرفته است و زمان ، مبنایی برای اندازه گیری کار اوست. او همیشه کارهای مهم تر را دستور کار خود دارد و در صورت فوریت آن کارها ، برنامه حساب شده و متمرکزی را برای آن تدارک می بنید و با استفاده منطقی و بهینه از وقت و با قاطعیت و احساس مسئولیت ، در حد توان خود نمی گذارد که کار بر زمین بماند و آن را به موقع انجام می دهد.

7- آرامش اعصاب و روان

شلختگی ، از دست رفتن فرصت ها ، هدر رفتن انرژی فراوان برای بازیافت کارهای ناقص و پیدا کردن مطالب و وسایل مورد نیاز، تزاحم و تداخل امور و تفریط در کارها ، مورد توبیخ و تنبه قرار گرفتن از سوی جامعه ، هماهنگ نبودن با آداب و رسوم سالم اجتماع و . . . که همه از سوانضباط و بی نظمی پدید می آیند ، می توانند اعصاب و روان فرد را تحت فشار قرار دهند و باعث پریشانی و اضطراب شوند.

تجربه نشان داده ، انسان های که در تمام امور زندگی خود ، نظم را حاکم کرده اند و از اتاق خواب گرفته تا دفتر کار و در همه جنبه های اجتماعی ، اقتصادی و . . . دارای میزان تعادل هستند. در زندگی آرامش بیشتری دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *