امیر سرتیپ آذرفر اسطوره تمام نشدنی ارتش

امیر سرتیپ غضنفر آذرفر

یکی دیگر از سربازان دلیر کشورمان، امیر سرتیپ غضنفر آذرفر است که در طی دوران دفاع مقدس و جنگ با متجاوزان عراقی، به دلیل لیاقت و شایستگی خوبی که از خود نشان داد، فرماندهی بخشی از نیروهای ارتش ایران به او واگذار شد.

آذرفر در سال ۱۳۳۹ به استخدام ارتش درآمد و پس از گذراندن دوران دانشکده افسری و دوره های هوابرد و تکاور در داخل کشور، دوره جنگ های ویژه و جنگ در کوهستان شامل: زیست در کوهستان های بلند و برفگیر، اسکی نظامی، بهمن شناسی و رزم در برف را با موفقیت کامل در خارج از کشور سپری کرد.

گذراندن دوره های نظامی مذکور و لیاقت و شایستگی آذرفر باعث شد که از آن پس همواره از او به عنوان استاد در آموزش نیروهای نظامی کشور استفاده شود و به تدریس دروس نظامی بپردازد.

با شروع جنگ آذرفر هم مانند بسیاری از سربازان دلیر و با غیرت کشورمان، جهت مقابله با متجاوزان راهی جبهه های جنگ شود و در آنجا با توجه به تخصص، مهارت و تجربه خود، فرماندهی نیروهای ایران را در تیپ ۸۴ ، تیپ ۳۰ ، لشکر ۲۸ کردستان و سرانجام در لشکر ۶۴ ارومیه برعهده بگیرد.

آذرفر با شجاعت و دلاوری در طراحی و اجرای عملیات های موفقیت آمیزی مانند فتح المبین، والفجر ۴ و … همراه با سایر فرماندهان دلیر جنگ مانند شهید سپهبد علی صیاد شیرازی شرکت کرد و در دفاع از کشور و مقابله با دشمن چنان مصمم و با لیاقت بود که شهید صیاد شیرازی در بیان خاطرات خود درباره او می گوید: «استاد بندهرنجر بود خیلی شجاع است و بیان خوبی هم دارد، نیروهایی را که می جنگند خوب تحریک می کند و خودش هم چون اهل عمل است، نیروها از او خیلی حساب می برند، با اینکه یک کمی قُد هم هست، ولی دوستش دارند، به خاطر صداقتش و راستی و درستی و شجاعتش. »

 

با اینکه آذرفر در همه عملیات های دوران جنگ با متجاوزان عراقی، دلاور یها و شجاعت بسیاری از خود نشان داده و حماسه آفرینی های او در اذهان همه نیروهیای ایران ماندگار شده، ولی دلیل مهم تر برای اشتهار و ماندگاری نام او در آن دوران، به واسطه اقدامات و حماسه آفرینی هایش در طی عملیات کربلای ۷ است. در آن عملیات، درحالی که همه تحلیلگران و کارشناسان نظامی جهان و بخصوص فرماندهان نظامی رژیم عراق، اجرای عملیات در مناطق کوهستانی برفگیر و صعب العبور مرزهای غربی کشورمان را غیرممکن می دانستند
و می گفتند که نیروهای ایران در آن قسمت از جبهه های جنگ به بن بست رسیده اند، امیر آذرفر با طراحی و اجرای عملیات بسیار غافلگیرانه و در عین حال دقیق، موفق شد که با کمک نیروهای تحت امرش )لشکر ۶۴ ارومیه(، ارتفاع ۲۵۱۹ را که در عمق ۲۰ کیلومتری خاک عراق قرار داشت و از آن به عنوان دژ تسخیرناپذیر نیروهای عراق نام برده می شد، تصرف کند.

همچنین پس از این عملیات، بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان نظامی جهان، بار دیگر بر قدرت فوق العاده نیروهای ارتش ایران اذعان کرده و در تحلیلها و سخنان خود بر مسلط شدن نیروهای کشورمان بر روی شهرهای مرزی عراق اشاره م یکنند و شاید بتوان گفت که در اثر همین عملیات پیروزمندانه و حوادث بعد از آن بود که رژیم عراق مجبور به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ سازمان ملل و پایان جنگ شد.

آذرفر و نیروهای تحت امرش تا زمان پایان یافتن جنگ تحمیلی رژیم عراق علیه کشورمان در مردادماه ۱۳۶۷ ، بر روی ارتفاع ۲۵۱۹ مستقر بودند و تسلط کامل بر شهرهای مرزی عراق داشتند، تا اینکه با پایان یافتن جنگ، براساس مفاد قطعنامه ۵۹۸ با افتخار کامل به مرزهای کشورمان بازگشتند.

یاد و نام آذرفر و همه سربازان دلیر تحت امرش برای همیشه در تاریخ نظامی کشورمان ماندگار است و او اکنون با کوله باری از تجربه و تخصص، دوران بازنشستگی خود را سپری می کند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *