عقاب تیر پرواز آسمان ایران سرتیپ برات پور

امیر سرتیپ فرج اله برات پور

امیر سرتیپ خلبان براتپور، فرمانده دلیر عملیات اچ ۳

زادگاه این سرباز دلیر ایرانی، کنگاور و رشد و نمو یافته
کرمانشاه است.

و در مهرماه ۱۳۴۴ وارد دانشکده خلبانی ارتش شد و پس از گذراندن دوره مقدماتی خلبانی، در اردیبهشت ماه ۱۳۴۶ جهت آموزش دوره تکمیلی به آمریکا اعزام شد. امیر سرتیپ براتپور در بازگشت به وطن
(مهرماه ۱۳۴۷) ، دوران خدمت در ارتش را آغاز کرد.

امیر سرتیپ فرج اله برات در ایران، موفق شد که دورههای خلبانی با هواپیماهای مختلف جنگی را طی کند و با داشتن بیش از هزار ساعت پرواز در کارنامه خود، یکی از خلبانان موفق ایران شود.

با شروع جنگ تحمیلی در سی ویکم شهریورماه ۱۳۵۹ ،براتپور که فرماندهی پایگاه هوایی همدان را برعهده داشت، با شنیدن اخبار مربوط به بمباران پایگاههای هوایی دزفول و تبریز، دستور داد دو فروندهواپیمای اسکرامبل (Scramble) جهت حفاظت از حریم هوایی پایگاه همدان به پرواز درآیند، اما در همین لحظات، هواپیماهای عراقی،پایگاه هوایی همدان را نیز بمباران کردند و براتپور و همرزمانش بلافاصله آماده مقابله با دشمن متجاوز و انجام عملیاتهای تلافی جویانه شدند.

از طرف دیگر در روز سوم مهرماه ۱۳۵۹ ،امیر سرتیپ شهید فکوری که مسئولیت وزارت دفاع کشورمان را برعهده داشت، با براتپور تماس گرفته و به وی ابلاغ کرد که درحال حاضر لازم نیست به پایگاههای هوایی دشمن حمله کنید، بلکه با توجه به پیشروی تانکهای دشمن به داخل خاک کشورمان، به شکار تانکها بروید و از نیروی زمینی ارتش پشتیبانی کنید! بنابراین جنگ مشهور فانتومها و تانکها در نقاط مرزی کشورمان آغاز شد که این نوع جنگ برای هواپیماهای جنگی بسیار سخت و دشوار است و با این حال براتپور و همرزمانش موفق شدند با انهدام تعداد زیادی از تانکهای دشمن، ضربه بسیار سختی به نیروهای متجاوز وارد کنندو پیشروی آنان به داخل خاک کشورمان را در بسیاری از نقاط متوقف سازند.

پس از گذشت چند ماه از شروع جنگ، براتپور به همراه تعدادی از همرزمانش عملیات غرورآفرین و جسورانهای را علیه نیروهای دشمن طراحی و اجرا کردند که در تاریخ دفاع مقدس کشورمان به »عملیات حمله به اچ ۳ »معروف و در ذهن همه ملت ایران و حتی بسیاری از مردم جهان ماندگار شده است.

در این عملیات که حدود پنجاه و چهار فروند هواپیمای جنگنده حضور داشتند، براتپور فرماندهی عملیات را برعهده داشت و در اولین ساعات روز پانزدهم فروردین ماه ۱۳۶۰ ، پس از توجیه همه خلبانان شرکت کننده در عملیات،دستور پرواز به سمت دشمن را صادر کرد.

سپس با رسیدن به مراحل نهایی انجام عملیات، ده فروند از هواپیماهای مذکور جهت انجام حمله نهایی آماده و پس از انجام مرحله اول سوختگیری هوایی، وارد خاک عراق شدند.

در داخل خاک دشمن، براتپور و همرزمانش مجبور میشوند که در شرایط
بسیار سخت جغرافیایی و در ارتفاع پایین پرواز کنند تا از دید و تیر دشمن در امان باشند. سرانجام آنان موفق میشوند خود را به اهداف موردنظر عملیات که پایگاه هوایی اچ ۳ عراق در نزدیکی مرز اردن و عراق بوده، برسانند.

در ادامه باردیگر در داخل خاک دشمن هم از هواپیماهای سوخت رسان
کشورمان که از قبل برنامه ریزی شده بود، سوختگیری می کنند و آماده حمله نهایی می شوند. این عملیات با موفقیت کامل توسط براتپور و همرزمانش سربازان دلیر و راستین ارتش ایران انجام می شود.

براساس گزارشی که روز بعد توسط نیروهای همان پایگاه منهدم شده عراقی به پست فرماندهی بغداد ارائه میشود، چهل و هشت فروند از هواپیماهای عراق، به طور کلی منهدم و یا دچار صدمات جدی شده و دو آشیانه و دو رادار دشمن هم نابود شده است.

انعکاس عملیات اچ ۳ در سراسر جهان بسیار گسترده بود و روحیه تازهای به کالبد همه سربازان دلیر و خستگی ناپذیر ایران دمید.

پس از انجام عملیات پیروزمندانه اچ ۳ ،براتپور به عنوان یک سرباز ماندگار در تاریخ کشورمان، در عملیاتهای مختلف هشت ساله جنگ تحمیلی شرکت کرد و بر تعداد حماسه آفرینیهای پرونده درخشان خود افزود و اکنون دوران بازنشستگی اش را طی می کند.

در بیست و چهارم شهریور سال جاری، طی همایشی تحت عنوان تجلیل از اسطورههای ارتش ایران، بزرگداشت امیر سرتیپ خلبان براتپور و قهرمانان عملیات اچ۳ ،)از حماسه آفرینیهای براتپور و همرزمانش که تعدادی از آنان در همان دوران دفاع مقدس به شهادت رسیده اند،
تجلیل و قدردانی شد. امید است که سربازان جوان کشورمان با سرلوحه قرار دادن شجاعت و غیرت بزرگمردانی مانند براتپور، برای همیشه آماده دفاع از همه هستی کشورمان در مقابل دشمنان باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *