عقاب تیر پرواز آسمان ایران سرتیپ برات پور

امیر سرتیپ فرج اله برات پور

امير سرتيپ خلبان براتپور، فرمانده دلير عمليات اچ 3

زادگاه اين سرباز دلير ايراني، كنگاور و رشد و نمو يافته
كرمانشاه است.

و در مهرماه 1344 وارد دانشكده خلباني ارتش شد و پس از گذراندن دوره مقدماتي خلباني، در ارديبهشت ماه 1346 جهت آموزش دوره تكميلي به آمريكا اعزام شد. امير سرتيپ براتپور در بازگشت به وطن
(مهرماه 1347) ، دوران خدمت در ارتش را آغاز كرد.

امیر سرتیپ فرج اله برات در ايران، موفق شد كه دورههاي خلباني با هواپيماهاي مختلف جنگي را طي كند و با داشتن بيش از هزار ساعت پرواز در كارنامه خود، يكي از خلبانان موفق ايران شود.

با شروع جنگ تحميلي در سي ويكم شهريورماه 1359 ،براتپور كه فرماندهي پايگاه هوايي همدان را برعهده داشت، با شنيدن اخبار مربوط به بمباران پايگاههاي هوايي دزفول و تبريز، دستور داد دو فروندهواپيماي اسكرامبل (Scramble) جهت حفاظت از حريم هوايي پايگاه همدان به پرواز درآيند، اما در همين لحظات، هواپيماهاي عراقي،پايگاه هوايي همدان را نيز بمباران كردند و براتپور و همرزمانش بلافاصله آماده مقابله با دشمن متجاوز و انجام عملياتهاي تلافي جويانه شدند.

از طرف ديگر در روز سوم مهرماه 1359 ،امير سرتيپ شهيد فكوري كه مسئوليت وزارت دفاع كشورمان را برعهده داشت، با براتپور تماس گرفته و به وي ابلاغ كرد كه درحال حاضر لازم نيست به پايگاههاي هوايي دشمن حمله كنيد، بلكه با توجه به پيشروي تانكهاي دشمن به داخل خاك كشورمان، به شكار تانكها برويد و از نيروي زميني ارتش پشتيباني كنيد! بنابراين جنگ مشهور فانتومها و تانكها در نقاط مرزي كشورمان آغاز شد كه اين نوع جنگ براي هواپيماهاي جنگي بسيار سخت و دشوار است و با اين حال براتپور و همرزمانش موفق شدند با انهدام تعداد زيادي از تانكهاي دشمن، ضربه بسيار سختي به نيروهاي متجاوز وارد كنندو پيشروي آنان به داخل خاك كشورمان را در بسياري از نقاط متوقف سازند.

پس از گذشت چند ماه از شروع جنگ، براتپور به همراه تعدادي از همرزمانش عمليات غرورآفرين و جسورانهاي را عليه نيروهاي دشمن طراحي و اجرا كردند كه در تاريخ دفاع مقدس كشورمان به »عمليات حمله به اچ 3 »معروف و در ذهن همه ملت ايران و حتي بسياري از مردم جهان ماندگار شده است.

در اين عمليات كه حدود پنجاه و چهار فروند هواپيماي جنگنده حضور داشتند، براتپور فرماندهي عمليات را برعهده داشت و در اولين ساعات روز پانزدهم فروردين ماه 1360 ، پس از توجيه همه خلبانان شركت كننده در عمليات،دستور پرواز به سمت دشمن را صادر كرد.

سپس با رسيدن به مراحل نهايي انجام عمليات، ده فروند از هواپيماهاي مذكور جهت انجام حمله نهايي آماده و پس از انجام مرحله اول سوختگيري هوايي، وارد خاك عراق شدند.

در داخل خاك دشمن، براتپور و همرزمانش مجبور ميشوند كه در شرايط
بسيار سخت جغرافيايي و در ارتفاع پايين پرواز كنند تا از ديد و تير دشمن در امان باشند. سرانجام آنان موفق ميشوند خود را به اهداف موردنظر عمليات كه پايگاه هوايي اچ 3 عراق در نزديكي مرز اردن و عراق بوده، برسانند.

در ادامه بارديگر در داخل خاك دشمن هم از هواپيماهاي سوخت رسان
كشورمان كه از قبل برنامه ريزي شده بود، سوختگيري مي كنند و آماده حمله نهايي مي شوند. اين عمليات با موفقيت كامل توسط براتپور و همرزمانش سربازان دلير و راستين ارتش ايران انجام مي شود.

براساس گزارشي كه روز بعد توسط نيروهاي همان پايگاه منهدم شده عراقي به پست فرماندهي بغداد ارائه ميشود، چهل و هشت فروند از هواپيماهاي عراق، به طور كلي منهدم و يا دچار صدمات جدي شده و دو آشيانه و دو رادار دشمن هم نابود شده است.

انعكاس عمليات اچ 3 در سراسر جهان بسيار گسترده بود و روحيه تازهاي به كالبد همه سربازان دلير و خستگي ناپذير ایران دمید.

پس از انجام عمليات پيروزمندانه اچ 3 ،براتپور به عنوان يك سرباز ماندگار در تاريخ كشورمان، در عملياتهاي مختلف هشت ساله جنگ تحميلي شركت كرد و بر تعداد حماسه آفرينيهاي پرونده درخشان خود افزود و اكنون دوران بازنشستگي اش را طي مي كند.

در بيست و چهارم شهريور سال جاري، طي همايشي تحت عنوان تجليل از اسطورههاي ارتش ايران، بزرگداشت امير سرتيپ خلبان براتپور و قهرمانان عمليات اچ3 ،)از حماسه آفرينيهاي براتپور و همرزمانش كه تعدادي از آنان در همان دوران دفاع مقدس به شهادت رسيده اند،
تجليل و قدرداني شد. اميد است كه سربازان جوان كشورمان با سرلوحه قرار دادن شجاعت و غيرت بزرگمرداني مانند براتپور، براي هميشه آماده دفاع از همه هستي كشورمان در مقابل دشمنان باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *