امیر سرتیپ احمد سرکان

امیر سرتیپ احمد ترکان

در ادامه مبحث اسطورههاي سربازي كشور عزيزمان ايران، به بررسي زندگينامه و اقدامات حماسه آفرين و دلاورانه يكي ديگر از سربازان ارتش
ايران، امير سرتيپ احمد تركان ميپردازيم كه اكنون با كولهباري از تجربه نظامي و كارنامهاي سرشار از افتخار،دوران بازنشستگي خود را طي مي كند.

او در سال 1318 ش در اصفهان متولد شد و در سال 1341 پس از اخذ ديپلم، وارد دانشكده افسري ارتش گرديد. در سال 1344 از اين دانشكده فارغالتحصيل شد و تا زمان پيروزي انقلاب اسلامي و سپس شروع تهاجمات دشمنان خارجي )رژيم عراق و حاميانش(، با گذراندن دورههاي مختلف نظاميگري، مانند دوره مقدماتي توپخانه، دورههاي رنجر، چتربازي، مربي كوهستان و دوره عالي توپخانه )در آمريكا(، يكي از افسران با تجربه و متخصص ارتش شد.

اوايل سال 1358 انجام گرفت، امير تركان همانند ساير سربازان دلير ارتش، جهت مقابله با دشمن و حراست از ميهن خود، به آن منطقه شتافت و با توجه به لياقت و شايستگياش، با درجه سرگردي مسئوليت فرماندهي توپخانه لشكر 28 به او واگذار شد.

امير تركان با قبول اين مسئوليت و سپس پذيرفتن مسئوليتهاي مهمتري، مانند فرماندهي لشكر و .. در عملياتهاي مختلف آن منطقه،
انقلاب شركت كرد و حماسه ها و رشادتهاي افتخارآميزي را
در تاريخ خطّه كردستان از خود به يادگار گذاشت.

سپس با شروع جنگ تحميلي رژيم عراق عليه كشورمان، امير تركان به
همراه نيروهاي تحت امر خود – كه همه آنان از افسران با تجربه توپخانه بودند – به جنگ با نيروهاي متجاوز عراق شتافت و در جنگ با اين دشمن نيز، سربازي كارآمد و حماسهآفرين بود. در اينجا بخشي از اقدامات اين سرباز شجاع را براي شما سربازان عزيز كشورمان بيان ميكنيم.

در عمليات والفجر 3 كه در سال 1362 در منطقه عملياتي مهران انجام شد، امير تركان، مسئوليت جانشيني قرارگاه غرب و فرماندهي گردان توپخانه را برعهده داشت و به همراه نيروهاي تحت امر خود، در عمليات مذكور شركت كرد. لشكر 84 خرم آباد، تيپ چهار لشكر 21 و يك تيپ از سپاه پاسداران نيز در اين عمليات حضور داشتهاند و هدف اصلي، تصرف ارتفاعات زالوآ،معروف به كلّه قندي بوده است.

تلاشهاي اوليه نيروهاي خودي در اين عمليات، منجر به پيروزي ميشود و آنان موفق ميشوند بخش زيادي از ارتفاعات را تصرف كرده و از آنجا
گذشته و به پيشروي خود ادامه دهند. متأسفانه در اين پيشروي، نيروهاي خودي، متوجه حضور يك گروهان از نيروهاي عراقي كه در بخشي از ارتفاعات مخفي شده بودهاند، نميشوند.

پس از مدتي، گروهان يادشده عراقي درصدد برميآيد كه از محاصره
نيروهاي ايراني خارج شده و به سمت عراق برود.

در اين هنگام، نيروهاي ايراني متوجه اين موضوع شده و درصدد دستگيري نيروهاي عراقي تحت محاصره برميآيند. امير تركان در بيان خاطراتش ميگويد: «تعدادي از نيروهاي ارتش و سپاه، به فرماندهي شهيد همت، حدود ساعت 10 شب به طرف نيروهاي عراقي در محاصره حمله ميكردند، اما با توجه به موقعيت جغرافيايي ارتفاعات و مسلط بودن آنان بر نيروهاي ايران، امكان دستگيري و نابود كردنشان وجود نداشت و بسيار مشكل بود. »

البته از طرف ديگر رژيم عراق، توسط بالگردهاي خود، مهمات و آذوقه كافي به نيروهاي تحت محاصره ميرسانده است و با انجام پاتكهاي مختلف و استفاده از گردان تانك خود، قصد داشته كه نيروهاي ايران را از جنوب مهران دور زده و با اين عمل، نيروهاي تحت محاصره خود را آزاد كند. امير تركان ميگويد: «صدام با اعطاي چند درجه بالاتر به فرمانده نيروهاي محاصره شده خود به نام جاسم حمود،از او خواسته بود كه با تمام توان مقاومت كند و تسليم نشود.

همچنين با توجه به ارتفاع بسيار زياد محل استقرار نيروهاي عراقي تحت محاصره، بُرد گلوله هاي توپ و ساير گلوله ها به بالگردهاي عراقي كه جهت رساندن آذوقه و مهمات به آنجا ميآمده اند، نم يرسيده است و بنابراين نيروهاي عراقي در مقابل حملات نيروهاي ارتش ايران، به راحتي مقاومت ميكرده اند.

در اين هنگام امير تركان كه فرماندهي گردان توپخانه را برعهده داشته است، با استفاده از تخصص و تجربه سربازي خود، طرحي ابتكاري را در زمينه بُرد گلولههاي توپ انجام ميدهد و موفق ميشود كه با استفاده از ماسوره زماني، بُرد گلوله ها را زياد كند.

در نتيجه منطقه هوايي ارتفاعات مذكور براي بالگردهاي عراق ناامن شده و از كمكرساني به نيروهاي محاصره شده خود منصرف ميگردند و به آنان دستور داده ميشود كه از ارتفاعات پايين آمده و پس از درگيري با نيروهاي ارتش ايران، به طرف عراق بروند.

نيروهاي محاصره شده عراقي به سمت پايين ارتفاعات حركت ميكنند و نيروهاي ايران موفق ميشوند كه حدود يكصدوپنجاه نفر از آنان را كشته و حدود سيصدوپنجاه نفر از آنان را به همراه جاسم حمود دستگير كنند.

به اين ترتيب در اثر شجاعت و دلاوري امير تركان و ساير سربازان دلير ايران، تعداد زيادي از نيروهاي عراقي دستگير و كشته ميشوند و مهمتر از همه،ارتفاعات كلّه قندي كه يكي از مهمترين نقاط استراتژيك عملياتهاي نظامي ايران در طي دوران دفاع مقدس بود، به تصرف نيروهاي ايراني درمي آيد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *