امیر سرتیپ احمد سرکان

امیر سرتیپ احمد ترکان

در ادامه مبحث اسطورههای سربازی کشور عزیزمان ایران، به بررسی زندگینامه و اقدامات حماسه آفرین و دلاورانه یکی دیگر از سربازان ارتش
ایران، امیر سرتیپ احمد ترکان میپردازیم که اکنون با کولهباری از تجربه نظامی و کارنامهای سرشار از افتخار،دوران بازنشستگی خود را طی می کند.

او در سال ۱۳۱۸ ش در اصفهان متولد شد و در سال ۱۳۴۱ پس از اخذ دیپلم، وارد دانشکده افسری ارتش گردید. در سال ۱۳۴۴ از این دانشکده فارغالتحصیل شد و تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی و سپس شروع تهاجمات دشمنان خارجی )رژیم عراق و حامیانش(، با گذراندن دورههای مختلف نظامیگری، مانند دوره مقدماتی توپخانه، دورههای رنجر، چتربازی، مربی کوهستان و دوره عالی توپخانه )در آمریکا(، یکی از افسران با تجربه و متخصص ارتش شد.

اوایل سال ۱۳۵۸ انجام گرفت، امیر ترکان همانند سایر سربازان دلیر ارتش، جهت مقابله با دشمن و حراست از میهن خود، به آن منطقه شتافت و با توجه به لیاقت و شایستگیاش، با درجه سرگردی مسئولیت فرماندهی توپخانه لشکر ۲۸ به او واگذار شد.

امیر ترکان با قبول این مسئولیت و سپس پذیرفتن مسئولیتهای مهمتری، مانند فرماندهی لشکر و .. در عملیاتهای مختلف آن منطقه،
انقلاب شرکت کرد و حماسه ها و رشادتهای افتخارآمیزی را
در تاریخ خطّه کردستان از خود به یادگار گذاشت.

سپس با شروع جنگ تحمیلی رژیم عراق علیه کشورمان، امیر ترکان به
همراه نیروهای تحت امر خود – که همه آنان از افسران با تجربه توپخانه بودند – به جنگ با نیروهای متجاوز عراق شتافت و در جنگ با این دشمن نیز، سربازی کارآمد و حماسهآفرین بود. در اینجا بخشی از اقدامات این سرباز شجاع را برای شما سربازان عزیز کشورمان بیان میکنیم.

در عملیات والفجر ۳ که در سال ۱۳۶۲ در منطقه عملیاتی مهران انجام شد، امیر ترکان، مسئولیت جانشینی قرارگاه غرب و فرماندهی گردان توپخانه را برعهده داشت و به همراه نیروهای تحت امر خود، در عملیات مذکور شرکت کرد. لشکر ۸۴ خرم آباد، تیپ چهار لشکر ۲۱ و یک تیپ از سپاه پاسداران نیز در این عملیات حضور داشتهاند و هدف اصلی، تصرف ارتفاعات زالوآ،معروف به کلّه قندی بوده است.

تلاشهای اولیه نیروهای خودی در این عملیات، منجر به پیروزی میشود و آنان موفق میشوند بخش زیادی از ارتفاعات را تصرف کرده و از آنجا
گذشته و به پیشروی خود ادامه دهند. متأسفانه در این پیشروی، نیروهای خودی، متوجه حضور یک گروهان از نیروهای عراقی که در بخشی از ارتفاعات مخفی شده بودهاند، نمیشوند.

پس از مدتی، گروهان یادشده عراقی درصدد برمیآید که از محاصره
نیروهای ایرانی خارج شده و به سمت عراق برود.

در این هنگام، نیروهای ایرانی متوجه این موضوع شده و درصدد دستگیری نیروهای عراقی تحت محاصره برمیآیند. امیر ترکان در بیان خاطراتش میگوید: «تعدادی از نیروهای ارتش و سپاه، به فرماندهی شهید همت، حدود ساعت ۱۰ شب به طرف نیروهای عراقی در محاصره حمله میکردند، اما با توجه به موقعیت جغرافیایی ارتفاعات و مسلط بودن آنان بر نیروهای ایران، امکان دستگیری و نابود کردنشان وجود نداشت و بسیار مشکل بود. »

البته از طرف دیگر رژیم عراق، توسط بالگردهای خود، مهمات و آذوقه کافی به نیروهای تحت محاصره میرسانده است و با انجام پاتکهای مختلف و استفاده از گردان تانک خود، قصد داشته که نیروهای ایران را از جنوب مهران دور زده و با این عمل، نیروهای تحت محاصره خود را آزاد کند. امیر ترکان میگوید: «صدام با اعطای چند درجه بالاتر به فرمانده نیروهای محاصره شده خود به نام جاسم حمود،از او خواسته بود که با تمام توان مقاومت کند و تسلیم نشود.

همچنین با توجه به ارتفاع بسیار زیاد محل استقرار نیروهای عراقی تحت محاصره، بُرد گلوله های توپ و سایر گلوله ها به بالگردهای عراقی که جهت رساندن آذوقه و مهمات به آنجا میآمده اند، نم یرسیده است و بنابراین نیروهای عراقی در مقابل حملات نیروهای ارتش ایران، به راحتی مقاومت میکرده اند.

در این هنگام امیر ترکان که فرماندهی گردان توپخانه را برعهده داشته است، با استفاده از تخصص و تجربه سربازی خود، طرحی ابتکاری را در زمینه بُرد گلولههای توپ انجام میدهد و موفق میشود که با استفاده از ماسوره زمانی، بُرد گلوله ها را زیاد کند.

در نتیجه منطقه هوایی ارتفاعات مذکور برای بالگردهای عراق ناامن شده و از کمکرسانی به نیروهای محاصره شده خود منصرف میگردند و به آنان دستور داده میشود که از ارتفاعات پایین آمده و پس از درگیری با نیروهای ارتش ایران، به طرف عراق بروند.

نیروهای محاصره شده عراقی به سمت پایین ارتفاعات حرکت میکنند و نیروهای ایران موفق میشوند که حدود یکصدوپنجاه نفر از آنان را کشته و حدود سیصدوپنجاه نفر از آنان را به همراه جاسم حمود دستگیر کنند.

به این ترتیب در اثر شجاعت و دلاوری امیر ترکان و سایر سربازان دلیر ایران، تعداد زیادی از نیروهای عراقی دستگیر و کشته میشوند و مهمتر از همه،ارتفاعات کلّه قندی که یکی از مهمترین نقاط استراتژیک عملیاتهای نظامی ایران در طی دوران دفاع مقدس بود، به تصرف نیروهای ایرانی درمی آید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *