دلیران ایرانی حماسه آفریدند

دلیران ایرانی حماسه آفریدند

نوزده ماه بود که سربازان دلیر ایرانی اشغال خرمشهر را توسط نیروهای متجاوز عراقی می دیدند ، اما باور نداشتند. آنان هرصبح و عصر ؛ از این سوی کارون به آن سوی رودخانه می نگریستند و از غربت خرمشهر ، خون دل می خوردند. پل کمر شکسته ، کشتی های مغروق در هم شکسته و تن نمیه زخمی خونین شهر که در زیر پاهای مغرور ، ولی سست و ناپایدار دشمن قرار داشت ، قلب و روح آنان را آزرده می کرد.

بوی خون و باروت و دود و آتش در هوای شهر پیچیده بود و دشمن با آتشباری بدون پاسخش ، روز به روز گستاخ تر می شد. کف خیابان ها پر شده بود از تفنگ ها و خشاب های رها شده و پوتین های لنگه به لنگه که در هر طرف پراکنده بود.

خلاصه اینکه ، همه خیابان ها ، کوچه ها و خانه های خرمشهر پر بود از آثار جرم و جنایت متجاوزان که جنایتکاری را در نزد یکی از جنایتکاران مشهور تاریخ – یعنی صدام – آموخته بودند.

اما همان دیوارهای تیر باران شده و خیابان های ویرانه و کوچه های غم گرفته ، از زیر غبار سهمگین حضور دشمن ، به این سوی رودخانه لبخند می زدند و نوید دیدار دوباره به صاحبان خود می دادند و به ارتشیان و رزمندگان ، با گوشه چشم اشاره نزدبک شدن می کردند. نوری زمردین از شهر تا دل آسمان بیکران کشیده شده بود و برق آفتاب ، چشم های ایرانیان را روشنی می بخشید

جنگاوران و دلیران ایرانی با قدم های استوار و راستین و دلی سرشار از ایمان قدم راه فتح این شهر گذاشتند. آنان عملیات بیت المقدس را آفریدند و خرمشهر را در آغوش گرفتند.

عملیات بیت المقدس با شرکت نیروهای سه گانه ارتش ، و نیروهای مردمی و پشتیبانی جهاد سازندگی ، از تاریخ دهم اردیبهشت ماه 1361 به مدت 26 روز در جنوب غربی اهواز انجام شد که مهم ترین هدف استراتژیکی نیروهای ایران در این عملیات ، در هم شکستن استراتژی عراق در کنترل بر آبراه اروند رود و همچنین تثبیت حاکمیت غیر قابل انکار ایران در رودخانه اروند وشمال خلیج فارس بود.

دیگر اهداف آنان شامل انهدام نیروهای دشمن برای کاهش توان رزمی او قرار گرفتن در موضع برتر قدرت نظامی و در نتیجه تحمیل اراده بر او و همچنین رسیدن نیروهای خودی به خط رودخانه اروند در شرق بصره و تهدید این شهر عراق می شد.

زیرا شهر بصره از لحاظ موقعبت ، جمعیت ، وسعت و وجود مراکز اقتصادی و صنعتی ، بزرگترین و مجهزترین شهر بندری عراق محسوب می گردید و به خوبی روشن است که تهدید یا تامین این شهر اثر قاطع و سرونوشت سازی را در جنگ ایران و عراق ایفا می کرد و موفقیت این امر ، شمشیر برنده ای را در وادار ساختن رژیم عراق به شرایط پیشنهادی ایران برای صلح در اختیار قرار می داد.

همچنین در این عملیات نزدیک به نوزده هزار نفر از نیروهای دشمن به اسارت در آمدند و برابر آمار و اطلاعات موجود ، آمار کشته شدگان و مجروحان دشمن بیشتر از شانزده هزار نفر فراتر رفته است ، به طوری که حداقل بیش از دو لشکر پیاده و زرهی از نیروهای دشمن منهدم شده اند.

دستاورده های نظامی و سیاسی این نبرد بسیار عظیم بود و به حق می توان گفت که با پایان گرفتن نبرد بیت المقدس ، جنگ ایران و عراق وارد مرحله جدیدی شد و عراق در وضعیت انفعالی و ایران در موضع برتر قدرت نظامی قرار گرفت. رژیم عراق پس از این عملیات به درستی دریافت که دستیابی به اهداف توسعه طلبانه و تجاوز کارانه اش در خلیج فارس ، اروند رود و خوزستان با توسل به قدرت و تهاجم نظامی ، امری غیرممکن است و ناگریز باید از آن چشم بپوشد.

عملیات بیت المقدس با نتایج چشمگیر سیاسی و نظامی خود بخصوص آزاد سازی خرمشهر و تهدید شرق بصره ، حیثیت و اعتبار نیروهای مسلخ ایران در جهان افزایش داد و کارشناسان نظامی جهان را وارد کرد شایستگی رزمی آنان را مورد تایید قرار دهند.

به همین دلیل چند روز پس از پایان این عملیات ، رژیم عراق تحت تاثیر ضربه کمرشکنی که این شکست بر ارتش او وارد کرد و بیم از آسیب پذیری بیشتر در مقابل تهاجمات گسترده تر نیروهای مسلح ایران ، در پوشش شعار صلح طلبی و لزوم آمادگی برای نبرد با اسرائیل به مناسبت اشغال لبنان و در آستانه تشکیل کنفرانس سران کشورهای غیر متعهد ، به صورت یک طرفه اعلان آتش بس داده و دست به عقب نشینی عمومی از سایر مناطق اشغالی زد و شکست خفت بار خود و به خصوص از دست دادن خرمشهر را یک عقب نشینی تاکتیکی عنوان کرد.

روزنامه لوس آنجلس تایمز در این زمینه نوشت : استراتژی نظامی ایران بر عراق برتری داشته و ایرانیان حملات خود را با نیروی زیاد بر صفوف عراقی ها در خوزستان وارد آورده اند. علاوه بر آن ، ایرانیان دارای ایثار ، از خودگذشتگی و میل به شهادت بوده و با شوق انقلابی ، برای آزادی سرزمین هایشان می جنگند. در مقابل ، سربازان عراقی اعتماد به نفسشات را از ابتدای جنگ از دست داده اند.

روزنامه واشنگتن پست نیز به نقل از مقام های آمریکایی نوشت : مقامات آمریکایی از اینکه ایران توانسته به فاصله کمی از حمله ماه مارس (فتح المبین ) چنین ضربه بزرگی بر عراق وارد آورد ، اظهار تعجب کرده و اظهار داشته اند که ایران تاکتیک حمله زمینی را به نحو احسن انجام داده ، عملیاتی که عراق هنوز در آن موفق نبوده است.

طبق محاسبات پنتاگون ، تا به حال ایران چهار حمله عظیم داشته است ، لیکن این حمله قاطع ترین آنهاست. همچنین خبرگزاری فرانسه به نقل از کارشناسان نظامی خارجی مقیم تهران ، با اظهار شگفتی از نحوه هماهنگی عملیات به لحاظ زمانی و مکانی بیان کرد : نیروهای مسلح ایران ثابت کردند که از یک انسجام بهت آور و غیر مترقبه برخوردارند. نیروهایی مردمی که تجهیزات نظامی اندک ، ولی انگیزه های عمیقی به ایران داشتند ، عامل تعیین کننده ای را در پیروزی های اخیر ایرانیان تشکیل می دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *