فلسفه و ضرورت سربازی

فلسفه و ضرورت سربازی

سربازان بخشی از بدنه اصلی نیروهای مسلح نظامی و انتظامی کشورمان هستند که برای ایجاد و حفظ امنیت در کشور و نظم اجتماعی ؛ مدتی را در اختیار نیروهای مسلح قرار می گیرند. این امر در کشورهای مختلف با اهداف و عبارتهای متفاوتی از قبیل خدمت ضرورت ، سرباز حرفه ای ، سرباز داوطلبی مطرح شده و اجرا می شود.

در کشور جمهوری اسلامی ایران ، به اسثناد ماده 1 قانون خدمت وظیفه عمومی ، فلسفه و ضرورت خدمت ضرورت سربازی به شرح زیر آمده است : ماده 1- دفاع از استقلال و تمامیت ارضی و نظامی جمهوری اسلامی ایران و جان و مال و ناموس مردم ، وظیفه هرفرد ایرانی است و در اجرای این وظیه ، کلیه اتباع ذکور دولت جمهوری اسلامی ایران مکلف به انجام خدمت وظیفه عمومی برابر مقررات این قانون هستند و هیچ فرد مشمول خدمت وظیفه عمومی را ، جز در موارد مطروحه در این قانون نمی توان از خدمت معاف کرد.

همچنین در اصل 147 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، دولت می تواند در زمان صلح از افراد و تجهیزات فنی نیروهای مسلح در کارهای امدادی ؛ آموزشی ، توایدی ، جهادسازندگی ؛ در جدی که به آمادگی رزمی آسیبی وارد نیاید ، استفاده کند.

پس باتوجه به مواد قانوني بالا، سرباز در نيروهاي
مسلح جمهوري اسلامي ايران نق شهاي مهم زير
را بر عهده دارد:

1 دفاع از استقلال و تماميت ارضي نظام جمهوري اسلامي ايران.
-2 دفاع از جان، مال و ناموس مردم كشور
-3 ايجاد نظم و انضباط اجتماعي در كشور
-4 مشاركت در فعالي تهاي امدادي، آموزشي،
توليدي و جهادسازندگي، در زمان صلح.

عرصههاي خدمتي سربازان:

با توجه به مسئولیتهایی که در کشور جمهوری اسلامی ایران بر عهده سربازان است ، عرصه های مختلفی برای ایفای این مسئولیت ها تعیین شده که امروزه سربازان به تناسب نیاو و اولویت کشور ، در این عرصه ها به خدمت مشغول اند این عرصه ها عبارتند از : 1- عرصه دفاع و امنیت به عنوان مهم ترین عرصه که شامل نیروهای نظامی و انتظامی کشور می شود. 2- عرصه پژوهش و تحقیقات ، که امروز نخبگان کشور که نخبه بودن آنها به تصویب بنیاد ملی نخبگان کشور برسد ، می توانند با انجام یک پژوهش در سطح ملی ، کارت پایان خدمت خود را دریافت کنند.

عرصه فرهنگی و تعلیم و تربیت ، شامل برخی مشاغل در وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم و تحقیقات فناوری ، دانشگاه ها و سایر امور فرهنگی 4- عرصه بهداشت و درمان 5- عرصه سازندگی 6- عرصه های تولیدی و صنعت 7- عرصه های خدمات اداری و سامانه های حمایتی

در حال حاضر بسیار از وزارت خانه ها و موسسات دولتی در قالب امریه ( سهمیه قانونی منطبق با مقررات مربوط در تبصره ، 3 ماده 5 قانون خدمت وظیفه عمومی ) که به تصویب ستاد کل نیروهای مسلح رسیده از توانمندی های سربازان در امور تخصصی خود استفاده می کنند.

دستاوردهای خدمت سربازی : با توجه به فلسفه خدمت سربازی و اهداف خدمت مقدس سربازی در کشور جمهوری اسلامی ایران ، دستاوردهایی برای این دوران پیش بینی شده است که عناوین آنها به طور اختصار به شرح زیر است :

1- دستاوردهای ملی : الف – ایجاد حفظ امنیت و نظم اجتماعی ب – مشارکت در سازندگی و رشد و توسعه کشور در زمان صلح

2- دستاوردهای فردی : علاوه بر دستاوردهای ملی مهمی که خدمت مقدس سربازی برای کشور دارد ، در اهداغ خدمت سربازی دستاوردهای فردی و شخصی هم برای خود سرباز پیش بینی شده که عبارتند از :

الف – دوران سربازی ، اولین و مهم ترین گام برای استقلال و خودکفایی جوان است.

ب- دوران سربازی دوران رشد و توانمند سازی سربازان در عرصه های مختلف است.

ج- سربازی میدانی برای تمرین و افزایش امادگی جوانان برای مسئولیت پذیری در جامعه است.

د- اشنایی جوانان با بسیاری از واقعیت های اجتماعی در دوران سربازی ممکن است.

ه – نظم پذیری از دیگر دستاوردهای مهم خدمت سربازی است.

و – دوران سربازی ، دوران افزایش میزان تحمل جوانان در برابر مشکلات است.

ز- دوران سربازی ، فرصت مناسبی برای کسب مهارتهای فنی حرفه ای در برخی زمینه های تخصصی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *