فلسفه و ضرورت سربازی

فلسفه و ضرورت سربازی

سربازان بخشی از بدنه اصلی نیروهای مسلح نظامی و انتظامی کشورمان هستند که برای ایجاد و حفظ امنیت در کشور و نظم اجتماعی ؛ مدتی را در اختیار نیروهای مسلح قرار می گیرند. این امر در کشورهای مختلف با اهداف و عبارتهای متفاوتی از قبیل خدمت ضرورت ، سرباز حرفه ای ، سرباز داوطلبی مطرح شده و اجرا می شود.

در کشور جمهوری اسلامی ایران ، به اسثناد ماده ۱ قانون خدمت وظیفه عمومی ، فلسفه و ضرورت خدمت ضرورت سربازی به شرح زیر آمده است : ماده ۱- دفاع از استقلال و تمامیت ارضی و نظامی جمهوری اسلامی ایران و جان و مال و ناموس مردم ، وظیفه هرفرد ایرانی است و در اجرای این وظیه ، کلیه اتباع ذکور دولت جمهوری اسلامی ایران مکلف به انجام خدمت وظیفه عمومی برابر مقررات این قانون هستند و هیچ فرد مشمول خدمت وظیفه عمومی را ، جز در موارد مطروحه در این قانون نمی توان از خدمت معاف کرد.

همچنین در اصل ۱۴۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، دولت می تواند در زمان صلح از افراد و تجهیزات فنی نیروهای مسلح در کارهای امدادی ؛ آموزشی ، توایدی ، جهادسازندگی ؛ در جدی که به آمادگی رزمی آسیبی وارد نیاید ، استفاده کند.

پس باتوجه به مواد قانونی بالا، سرباز در نیروهای
مسلح جمهوری اسلامی ایران نق شهای مهم زیر
را بر عهده دارد:

۱ دفاع از استقلال و تمامیت ارضی نظام جمهوری اسلامی ایران.
-۲ دفاع از جان، مال و ناموس مردم کشور
-۳ ایجاد نظم و انضباط اجتماعی در کشور
-۴ مشارکت در فعالی تهای امدادی، آموزشی،
تولیدی و جهادسازندگی، در زمان صلح.

عرصههای خدمتی سربازان:

با توجه به مسئولیتهایی که در کشور جمهوری اسلامی ایران بر عهده سربازان است ، عرصه های مختلفی برای ایفای این مسئولیت ها تعیین شده که امروزه سربازان به تناسب نیاو و اولویت کشور ، در این عرصه ها به خدمت مشغول اند این عرصه ها عبارتند از : ۱- عرصه دفاع و امنیت به عنوان مهم ترین عرصه که شامل نیروهای نظامی و انتظامی کشور می شود. ۲- عرصه پژوهش و تحقیقات ، که امروز نخبگان کشور که نخبه بودن آنها به تصویب بنیاد ملی نخبگان کشور برسد ، می توانند با انجام یک پژوهش در سطح ملی ، کارت پایان خدمت خود را دریافت کنند.

عرصه فرهنگی و تعلیم و تربیت ، شامل برخی مشاغل در وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم و تحقیقات فناوری ، دانشگاه ها و سایر امور فرهنگی ۴- عرصه بهداشت و درمان ۵- عرصه سازندگی ۶- عرصه های تولیدی و صنعت ۷- عرصه های خدمات اداری و سامانه های حمایتی

در حال حاضر بسیار از وزارت خانه ها و موسسات دولتی در قالب امریه ( سهمیه قانونی منطبق با مقررات مربوط در تبصره ، ۳ ماده ۵ قانون خدمت وظیفه عمومی ) که به تصویب ستاد کل نیروهای مسلح رسیده از توانمندی های سربازان در امور تخصصی خود استفاده می کنند.

دستاوردهای خدمت سربازی : با توجه به فلسفه خدمت سربازی و اهداف خدمت مقدس سربازی در کشور جمهوری اسلامی ایران ، دستاوردهایی برای این دوران پیش بینی شده است که عناوین آنها به طور اختصار به شرح زیر است :

۱- دستاوردهای ملی : الف – ایجاد حفظ امنیت و نظم اجتماعی ب – مشارکت در سازندگی و رشد و توسعه کشور در زمان صلح

۲- دستاوردهای فردی : علاوه بر دستاوردهای ملی مهمی که خدمت مقدس سربازی برای کشور دارد ، در اهداغ خدمت سربازی دستاوردهای فردی و شخصی هم برای خود سرباز پیش بینی شده که عبارتند از :

الف – دوران سربازی ، اولین و مهم ترین گام برای استقلال و خودکفایی جوان است.

ب- دوران سربازی دوران رشد و توانمند سازی سربازان در عرصه های مختلف است.

ج- سربازی میدانی برای تمرین و افزایش امادگی جوانان برای مسئولیت پذیری در جامعه است.

د- اشنایی جوانان با بسیاری از واقعیت های اجتماعی در دوران سربازی ممکن است.

ه – نظم پذیری از دیگر دستاوردهای مهم خدمت سربازی است.

و – دوران سربازی ، دوران افزایش میزان تحمل جوانان در برابر مشکلات است.

ز- دوران سربازی ، فرصت مناسبی برای کسب مهارتهای فنی حرفه ای در برخی زمینه های تخصصی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *